facebook
Aktualności
WIZJA WSPÓLNEGO RYNKU BAŁKAŃSKIEGO NA ETAPIE ROZMÓW

16 marca premierzy sześciu państw Bałkanów Zachodnich spotkali się w Sarajewie. Wzmocnienie współpracy oraz wspólny rynek bałkański były jednymi z głównych tematów rozmów na szczycie.

   Premierzy Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Kosowa, Albanii oraz Bośni i Hercegowiny podczas swojego spotkania rozmawiali o regionalnej współpracy, a także o wspólnych projektach związanych z gospodarką, transportem oraz energetyką, których celem byłoby wzmocnienie wzajemnych relacji pomiędzy państwami. Premierzy zgodzili się, że przyszłość ich krajów wiąże się z Europą, oraz że muszą wzmocnić kooperację i ustabilizować sytuację na Bałkanach, między innymi poprzez wcielenie w życie idei wspólnego rynku. Według szacunków wspólny rynek przyczyniłby się do stworzenia 80 tys. miejsc pracy w rejonach charakteryzujących się wysoką stopą bezrobocia. 
   Przewodniczący bośniackiej rady ministrów Denis Zvizdic podczas konferencji, która odbyła się po spotkaniu, oznajmił, że premierzy dyskutowali na temat ustanowienia wspólnego rynku dla blisko 20 mln mieszkańców Bałkanów Zachodnich, który miałby ułatwić przepływ ludzi, dóbr i kapitału. Jego celem byłoby także zlikwidowanie przeszkód celnych, łączenie ludzi biznesu oraz optymalizacja zasobów. Tematem rozmów były także kwestie polityczne. Jak stwierdził Zvizdic, premierzy nie zamierzali zamiatać ich pod dywan, ale jednocześnie wśród uczestników dominowała postawa pozwalająca na budowanie atmosfery współpracy, wzajemnego zrozumienia i szacunku.
   W spotkaniu wziął udział Johannes Hahn - Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych. Jego zdaniem szczyt w Sarajewie dowiódł postępów, które udało się osiągnąć w regionie. Jak podkreślił, wspólny rynek oraz usuwanie przeszkód dla handlu to bardzo ważne pomysły. Potwierdził on także, że ze strony Unii Europejskiej jest chęć, by wspierać cały region w jego dążeniach do zbliżenia się do UE.  
   W związku z tym, że w lipcu tego roku Włochy będą gospodarzem szczytu Procesu Berlińskiego, w spotkaniu uczestniczył także włoski Minister Spraw Zagranicznych Angelino Alfan. Proces Berliński to dyplomatyczna inicjatywa, w ramach której reprezentanci tych krajów Bałkanów Zachodnich, które nie są jeszcze członkami UE, spotykają się raz do roku na szczycie w celu zaprezentowania i omówienia postępów w procesie przystąpienia tych państw do struktur europejskich.
   Podczas konferencji głos mieli zabrać wszyscy premierzy, jednak po wystąpieniach Zvidica i Hahna premier Serbii Aleksandar Vucic stwierdził tylko, że Zvidic powiedział już wszystko, natomiast pozostali premierzy nie wygłosili przemówień.
  
  
Na podst. EBLNews