facebook
Aktualności
UWAGA KIEROWCY - ŚNIEŻYCE NA BAŁKANACH!

Ostatnie dni lutego mieszkańcom Półwyspu Bałkańskiego upłyną pod znakiem intensywnych opadów śniegu. Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia.

   Jak donoszą nasi kierowcy, w Bułgarii już teraz trwają intensywne opady śniegu, a synoptycy ostrzegają – sytuacja może ulec dalszemu pogorszeniu nie tylko w Bułgarii, ale także w innych krajach Półwyspu Bałkańskiego. Jak wynika z naszych informacji drogi w Sofii, Wracy i Vidiniu są zamknięte dla ruchu ciężarówek. 
   Za obecną sytuację pogodową odpowiedzialne jest lodowate powietrze wędrujące w stronę Bałkanów znad Syberii i ścierające się z aktywnym frontem burzowym. Już dzisiejszej nocy meteorolodzy przewidują początek burzy śnieżnej, druga fala burzowa uderzy we wtorek i potrwa do środy. Burze obejmą cały obszar Bałkanów, aż po górzyste regiony Grecji, dotrą także nad Ukrainę i do Rosji. Ze względu na bardzo niską temperaturę powietrza opady śniegu obejmą także niższe obszary Bałkanów, szczególnie te bardziej oddalone od wybrzeża.
   Trwająca już pierwsza fala opadów utrudnia sytuację na drogach. Najtrudniejsze warunki do poniedziałkowego wieczoru panować będą od Macedonii po zachodnią i północną Bułgarię oraz południową Rumunię, gdzie opady śniegu osiągną lub przekroczą 30 cm. Wszelkie podróże będą utrudnione ze względu na zalegający na drogach śnieg. Intensywne opady utrudnią służbom utrzymanie dróg w stanie pozwalającym na sprawny przejazd pojazdów. W niektórych regionach sytuację dodatkowo pogorszy porywisty wiatr, który bardzo ograniczy widoczność dla kierowców. Mogą również nastąpić zamknięcia lotnisk.
   Kierowcy, którzy są zmuszeni, by podróżować, zachęcani są do zaopatrzenia się w zimowy zestaw do przetrwania na wypadek, gdyby ich pojazd został unieruchomiony w trasie. W terenach górskich przewiduje się wysokie ryzyko lawinowe. Poważne utrudnienia w podróżowaniu przewidywane są we wtorek i środę w niektórych regionach Bośni i Hercegowiny, Rumuni i Serbii. Opady śniegu dotrą także do Włoch. 
   Zła sytuacja pogodowa na Bałkanach może przyczynić się do utrudnień oraz sporych opóźnień w transporcie drogowym towarów.