facebook
Aktualności
KANCLERZ MERKEL CHWALI SERBIĘ

Podczas wtorkowej konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel pochwaliła serbskiego premiera za wprowadzenie reform, dzięki którym Serbia spełnia standardy europejskie.

   Wczoraj w Berlinie doszło do spotkania Angeli Merkel z Aleksandarem Vucic, podczas którego politycy omawiali m.in. kwestie obustronnych stosunków gospodarczych, postępów w procesie akcesyjnym Serbii do UE oraz kwestie bezpieczeństwa na Bałkanach. Po spotkaniu kanclerz Merkel wyraziła nadzieję, że niemiecko-serbska współpraca będzie kontynuowana i umacniana. Jej zdaniem fakt, że premier Vucic pomimo trudności zdołał wprowadzić wiele ważnych reform, korzystnie wpłynął na stan serbskiej gospodarki oraz sprawił, że Serbia spełniła standardy wyznaczone przez UE w trakcie rozmów akcesyjnych. Reformy te, jak podkreśliła Merkel, staną się fundamentami pod dalsze inwestycje i rozwój ekonomiczny. Dzięki nim możliwe jest także rozpoczęcie nowego etapu negocjacji. Kanclerz w swoim wystąpieniu oznajmiła także, że Serbia powinna kontynuować swoje wysiłki w celu zreformowania sądownictwa, które w negocjacjach akcesyjnych jest jedną z kwestii kluczowych, oraz zapewnienia wolności mediów.
   Podczas konferencji poruszony został także temat bezpieczeństwa na Bałkanach oraz problem nielegalnej migracji. Kanclerz Niemiec wyraziła nadzieję, że problemy będące źródłem obecnych napięć w rejonie Bałkanów zostaną rozwiązane, a także pochwaliła premiera Serbii za rozsądne i pokojowe podejście do sytuacji. Podkreśliła także wysiłki Serbii w celu zwalczania nielegalnej migracji i zapewniła, że Niemcy i Serbia wspólnymi siłami starają się znaleźć rozwiązanie dla tego problemu.
   Premier Vucic z kolei podziękował Angeli Merkel za jej zaangażowanie w sprawy bałkańskie oraz jej wysiłki w celu uspokojenia napięć. Podkreślił on także, że jego kraj zainwestował wiele w utrzymanie pokoju i stabilności w regionie i wyraził nadzieję, że przy wsparciu ze strony Unii Europejskiej i Niemiec bałkańska stabilność zostanie zachowana.
Niemcy, w których żyje blisko 400 tysięcy Serbów, są jednym z głównych partnerów handlowych Serbii. Wartość obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami sięga niemal 4 mld euro, a wartość niemieckich inwestycji w Serbii – 1,3 mld euro. Warto również wspomnieć o tym, że 370 niemieckich firm zatrudnia w Serbii ponad 25 tysięcy pracowników.
   
Na podst. EBLNews oraz IBNA