facebook
Aktualności
HISTORYCZNY POZIOM POLSKO-CHIŃSKIEGO OBROTU

W 2017 roku wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Chinami po raz pierwszy w historii przekroczyła kwotę 20 mld dolarów.

   Jak donosi polski portal finansowy Bankier.pl, wartość łącznej wymiany handlowej pomiędzy Polską a Chinami wzrosła w 2017 roku o ponad 20% i osiągnęła poziom 21,23 mld dolarów, a tym samym Polska awansowała na 8 miejsce na liście chińskich partnerów handlowych z krajów Unii Europejskiej. 
   Wartość polskiego importu towarów z Chin zanotowała w 2017 roku wzrost o 18% i zbliżyła się do poziomu 18 mld dolarów. Co ciekawsze, jeszcze większy wzrost zanotował polski eksport do  Chin. Wartość dóbr sprzedanych do Chińskiej Republiki Ludowej wzrosła w zeszłym roku o 1/3 i osiągnęła kwotę 3,35 mld dolarów (około 12,5 mld złotych). Dla polskiego eksportu za Mur najbardziej intensywny był trzeci kwartał. Według danych opublikowanych przez GUS i dotyczących pierwszych 10 miesięcy 2017 roku, nasz eksport do Chin wzrósł o 19,1%, co jest drugim, tuż po Rosji, najlepszym wynikiem wśród 10 największych partnerów handlowych Polski.
   Pomimo tych imponujących wyników, pod względem wartości swojego eksportu do Państwa Środka Polska plasuje się dopiero na 15 miejscu wśród krajów UE. Wyprzedzają nas między innymi Węgry i Czechy. Co więcej, wzrost eksportu do Chin nie przełożył się na zmniejszenie deficytu handlowego Polski w wymianie z Państwem Środka, który w zeszłym roku pogłębił się do poziomu 14,5 mld dolarów (ok. 55 mld złotych). Jak podkreślają specjaliści, deficyt ten jest jednak rekompensowany w wymianie handlowej z innymi krajami i w skali globalnej od 2015 roku Polska jest na plusie, tzn. polski eksport przewyższa wartość importu do naszego kraju.
  
  źródło: Bankier.pl