facebook
Aktualności
ALBANIA SZANSĄ DLA POLSKICH FIRM?

Wyzwania i możliwości – pod takim hasłem odbędzie się dziś w Warszawie Polsko-Albańskie Forum Biznesu z udziałem premierów obu krajów.

   W związku z wizytą Premiera Albanii Ediego Ramy w Polsce, w dniu dzisiejszym odbędzie się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie Forum Biznesu poświęcone perspektywom obustronnej współpracy gospodarczej. Wydarzenie to zostało przygotowane przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju oraz Konsula Honorowego Republiki Albanii w Łodzi.
   Głównym celem Forum jest możliwość zaprezentowania atutów Polski i Albanii, z których płyną perspektywy dla przedsiębiorców z obu państw. Albania jest dla polskich firm krajem atrakcyjnym pod kątem inwestycyjnym, dlatego też podczas zaplanowanych paneli tematycznych omawiane będą aspekty współpracy handlowo-inwestycyjnej (możliwości inwestycyjne, ułatwienia), z naciskiem na te sektory, które pod tym względem rokują najlepiej: energetyka wodna, infrastruktura, górnictwo, rolnictwo oraz przetwórstwo rolno-spożywcze, handel i turystyka.
   Po części oficjalnej organizatorzy planują spotkania B2B. Premierowi Albanii podczas wizyty towarzyszy kilkudziesięcioosobowa grupa przedstawicieli albańskiego biznesu, w tym reprezentanci takich branż jak rolno-spożywcza, tekstylna czy turystyczna. Spotkania będą stanowić doskonałą okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów, poszukiwania i omawiania perspektyw wzajemnej współpracy.
   Warto w tym miejscu wspomnieć zeszłoroczną wizytę Premier Beaty Szydło w Albanii, podczas której polska Premier zapewniała o tym, że Polsce zależy na wzmocnieniu kontaktrów gospodarczych z Albanią oraz wzroście obrotów. W trakcie grudniowego Forum w Tiranie Polska zaprezentowała ofertę eksportową z takich dziedzin jak energetyka, produkcja maszyn, autobusów, urządzeń rolniczych, mebli oraz przetwórstwa. W trakcie forum podpisano również kilka ważnych umów, w tym umowę o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą oraz Porozumienie o współpracy pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
  
  
źródła: KIG, Premier.gov.pl