facebook
Aktualności
ALBANIA – RUSZAJĄ PRACE NAD NOWYM SYSTEMEM ZINTEGROWANEJ TARYFY CELNEJ

Albańska administracja celna we współpracy z UE uruchomiła nowy projekt, mający na celu stworzenie narodowego systemu celnego zintegrowanego z europejskim systemem TARIC. W tych działaniach albańskich urzędników wesprze włoska Agencja Cła i Monopolu.

   W zeszły czwartek w Tiranie dyrekcja Urzędu Celnego oraz delegacja UE w Albanii zorganizowały uroczystą ceremonię uruchomienia projektu twinningowego, który zostanie zrealizowany przez Albanię i Włochy. W przeciągu kolejnych dwóch lat unijna wiedza specjalistyczna oraz włoskie know-how będą wspierać albańską administrację celną w procesie usprawniania prawodawstwa i procedur taryfowych zgodnie z normami obowiązującymi w UE. 
   Wart 1,8 miliona euro projekt składa się z trzech głównych elementów, tj. weryfikacji albańskiego ustawodawstwa celnego, dostosowania albańskiego systemu informacji celnej w celu umożliwienia jego pełnej interakcji z systemem europejskim oraz udoskonalenia organizacji, komunikacji i szkoleń albańskiej administracji celnej w tym zakresie.
   Szef działu operacyjnego Delegacji UE w Albanii, Stephen Stork, kładzie nacisk na rozszerzanie roli administracji celnej poza gromadzenie dochodów. Jego zdaniem urząd celny, odmawiając wprowadzenia na rynek wewnętrzny towarów niebezpiecznych lub fałszywych, wdraża zasadę ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa obywateli. Ponadto systemy elektroniczne zwiększają przejrzystość i przyśpieszają odprawę celną w imporcie z korzyścią dla całej społeczności biznesowej.
   Albański wiceminister finansów Ervin Mete podkreślił znaczenie projektu twinningowego jako kroku naprzód w procesie przygotowywania Albanii w dziedzinie handlu. Projekt ten, jego zdaniem, stanowi jasne przesłanie dla europejskich partnerów. Wymiana handlowa pomiędzy Albanią a krajami UE rośnie w szybkim tempie, w związku z czym firmy wymagają od urzędów usprawnienia procedur celnych. Albania jest gotowa, by wyjść naprzeciw tym wymaganiom.
   Zintegrowana taryfa UE (TARIC) to wielojęzyczna baza danych, w której zawarte są wszystkie środki dotyczące taryfy celnej UE oraz prawodawstwa handlowego i rolnego. Integracja i kodowanie tych środków zapewniają jednolite ich stosowanie we wszystkich państwach członkowskich, a także dają przedsiębiorcom jasny obraz wszystkich działań, które należy podjąć w celu importu towarów do UE, jak również ich eksportu poza granice UE. Ponadto system pozwala na gromadzenie danych statystycznych dotyczących danych środków.
   
Na podst. European Western Balkans